Liikunnan, ruokavalion ja valtimoiden toiminnallisuuden vaikutus nuorten aivojen toimintaan

Liikunnalla ja ruokavalion laadulla on merkitystä aivoterveyden kehittymisessä ja opinnoissa menestymisessä. Suuri osa nykynuorista liikkuu liian vähän. Lisäksi nuorten ruokavalio sisältää usein runsaasti tyydyttyneitä rasvoja ja nopeita hiilihydraatteja, kuten sokereita.

Hymyilevä nuori poika katsoo suoraan kameraan lääkärikäynnin yhteydessä. Hänellä on kiharat vaaleanruskeat hiukset ja vihreä t-paita. Kuvan reunamilla näkyy epäselvästi kaksi aikuista, todennäköisesti terveydenhuollon ammattilaista. Taustalla on vaalea, kliininen ympäristö.

Aivot ovat herkkä elin. Puutteellinen verenkierto ja sydänterveys altistavat aivot ajan mittaan pienille, kasautuville vaurioille.

Monet terveydelle epäedulliset muutokset alkavat jo lapsuudessa. Lisäksi nuorten kehittyvät aivot ovat herkkiä vaurioille. Näin ollen aivo- kuin sydänterveyden heikkenemisen ennaltaehkäisy tulee aloittaa varhain. On tärkeää selvittää, kuinka liikunta ja ruokavalio vaikuttavat aivoterveyteen jo nuoruudessa.

Mistä VERNA-tutkimusprojektissa on kyse?

Selvitämme dosentti Eero Haapalan VERNA-tutkimusprojektissa 12–14-vuotiaiden aivotoiminnan yhteyttä liikuntaan, ruokavalioon ja verisuoniston toimintaan.

Käytämme tutkimuksessamme magnetoenkelografiaa (MEG). Se on aivokuvantamismenetelmä, joka mittaa aivojen sähköistä toimintaa magneettikenttien avulla. Mittaamme antureilla pään ulkopuolelle tulevia heikkojen magneettikenttien muutoksia.

Osallistujat ovat ennen mittausta istuneet paikallaan tunteja tai harrastaneet joko kohtalaista tai raskasta liikuntaa. Lisäksi olemme mitanneet aivotoimintaa raskaan, epäterveellisen aterian jälkeen. Aivotoiminnan mittauksissa oli myös tehtäväosio, jossa osallistujat tekivät tarkkaavaisuutta vaativaa tehtävää. Lepotilamittauksessa osallistujat katsoivat ristiä ruudulla tekemättä mitään muuta. Tutkimme myös valtimoiden jäykkyyttä sekä verisuonten pintakudoksen toimintaa.

Tutkimuksen avulla liikuntasuosituksia lapsille ja nuorille

Projektin on tarkoitus tuottaa tietoa, jonka avulla voidaan helpottaa elämäntapamuutosta. Tutkimus auttaa kehittämään näyttöön perustuvia lasten ja nuorten ravinto- ja liikuntasuosituksia.

Tietoa kirjoittajasta ja hänen roolistaan projektissa

Timo Nurmi on tekniikan tohtori lääketieteellisen tekniikan alalta ja hän on aiemmin tutkinut aivojen paikka- ja liikeaistin käsittelyä. Hänen roolinsa tutkijatohtorina VERNA-projektissa on pääasiassa käsitellä ja analysoida MEG-aineistoa ja tutkia aivotoiminnan yhteyttä liikuntaan, ruokavalioon ja verisuoniston toimintaan.


Jaa sivu eteenpäin